Quiz uliczny z książką w tle - projekt klasy III a technik logistyk

We dobie wszechobecnej telewizji, komputeryzacji oraz Internetu książka została odsunięta na plan dalszy. Jednak pomimo tego, że przeżywa swój kryzys jest nadal najważniejszym narzędziem w procesie przekazywania wiedzy. Czytanie rozwija nie tylko sferę poznawczą i intelektualną, ale wzbogaca również wartości moralne i społeczne. Wybór lektury, po którą sięgniemy, jest zależny od indywidualnych zainteresowań i potrzeb każdego człowieka, dlatego też podstawowym założeniem niniejszego projektu jest rozwijanie kontaktu młodzieży z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię i stanowi radość dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat danej lektury z innymi.

Działania projektowe rozpoczęły się od dobrania się uczniów klasy w pary, które dokonały wyboru książek do przeczytania, a następnie  zredagowały dwa pytania konkursowe dotyczące danej książki.

Na  Targach Edukacyjnych  pozyskano od wystawców (szkół wyższych, uniwersytetów) „Kongresu Edukacji Przyszłości” zakładek do książek, które następnie wykorzystano jako nagrody dla uczestników Quizu ulicznego z książką w tle.
Zasadniczym działaniem było przeprowadzenie wśród mieszkańców Kielc quizu ulicznego – zadawanie pytań konkursowych dotyczących wybranych przez uczniów książek. Uczniowie prowadzili też rozmowy z przechodniami na temat literatury i czytelnictwa, wręczali zakładki do książek.
Podsumowaniem działań była godzina wychowawcza poświęcona roli czytelnictwa w życiu człowieka:
uczniowie podzieleni na grupy  odpowiadali na pytanie „Dlaczego warto czytać?”. Projekt zakończyła wizyta w bibliotece szkolnej (pogadanka o właściwym korzystaniu z zasobów biblioteki, wypożyczenie książek przez uczniów).