Patron Szkoły

Technikum Zawodowe Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach od 2014 roku nosi imię Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ. Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się podczas ślubowania uczniów klas pierwszych mundurowych.

Żołnierze Sił Pokojowych stanowią część sił zbrojnych państw oddanych do dyspozycji ONZ w celu przeprowadzenia konkretnych operacji pokojowych. Siły te powoływane są w trybie doraźnym przez Zgromadzenie Ogólne lub Radę Bezpieczeństwa ONZ, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.Żołnierze tego typu sił pochodzą z ponad 110 krajów, w tym z Polski.  Uczestniczą  oni w  operacjach pokojowych nieprzerwanie od 1948 roku. Celem prowadzonych misji jest  zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa, wygaszanie konfliktów zbrojnych na całym świecie oraz budowa zaufania i współpracy pomiędzy narodami.