„Znani pisarze z naszego regionu i ich utwory” - projekt klasy III b TŻ

Realizację projektu rozpoczęto od dyskusji na temat pisarzy, którzy kojarzą się uczniom z regionem świętokrzyskim. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela podczas zajęć wychowawczych starali się wymienić autorów oraz tytuły różnych dzieł, których mogą powiązać z naszym regionem. W czasie zajęć wybrano najbardziej znane osoby z ziemi świętokrzyskiej oraz ich najwybitniejsze dzieła literackie, z którymi uczniowie podjęli pracę.

Kolejnym etapem założonych działań była wizyta uczniów w bibliotece szkolnej oraz wypożyczenie wskazanych dzieł. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których wykonali zdjęcia nawiązujące do tytułów oraz miejsc związanych z twórczością pisarzy. Wybrali również najciekawsze dla nich cytaty z zaproponowanych utworów literackich. Po zebraniu zdjęć i cytatów została stworzona prezentacja multimedialna.
Ostatnim etapem projektu była lekcja wychowawcza poświęcona podsumowaniu działań podjętych w ramach projektu. Uczniowie wspólnie obejrzeli prezentację, a następnie omówili miejsca w których zostały one wykonane oraz wyjaśnili ich znaczenie we współczesnym świecie. Opowiedzieli o istotnych pozycjach książkowych i ich wpływie na polską twórczość literacką. Podzieli się również refleksjami dotyczącymi wybranych cytatów oraz podjęli próbę wyjaśnienia ich znaczenia.
Odwołując się do własnej wiedzy oraz doświadczeń uczniowie podsumowali temat projektu wnioskami. Wysunięto tezę o istotnej roli pisarzy z regionu świętokrzyskiego oraz ich dzieł w polskiej twórczości literackiej. Stwierdzono, iż wybrane przez uczniów utwory mają nie tylko osobiste znaczenie dla człowieka, ale także odgrywają ważną rolę dla całego narodu, gdyż często podejmują tematy związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi.