Aktualności

W Zespole Szkół ZDZ w Kielcach uroczyście obchodzono 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały miesiąc od 11 października do 11 listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego realizowaliśmy projekt „Dla Niepodległej”. Jego celem było przypomnienie polskiej historii i propagowanie  wartości patriotycznych.

 

Jedną z pierwszych inicjatyw było ogłoszenie konkursów klasowych i indywidualnych. Zadaniem dla klas było przygotowanie narodowego kotylionu, a indywidualni uczestnicy mieli zmierzyć się w konkursie historycznym, ortograficznym i fotograficznym.

Ciekawą inicjatywą było zorganizowanie 25. października debaty uczniowskiej pod hasłem: „Godność, wolność, niepodległość –100 lat temu i dziś” . Pretekstem do dyskusji były dwa teksty pochodzące z różnych epok: osiemnastowieczny „Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego i współczesna piosenka–„ Kocham wolność”  zespołu Chłopcy z Placu Broni. W czasie debaty uczniowie przedstawiali swoje rozumienie patriotyzmu, wartości wolności narodu i wolności osobistej. Dzień później odbył się wieczorek poetycki pod tytułem „Żeby Polska była Polską”. W uroczystej atmosferze, w przededniu 100 – lecia odzyskania niepodległości uczniowie recytowali wybrane wiersze A. Mickiewicza, C. K. Norwida, A. Asnyka, M. Konopnickiej, J. Lechonia, J. Żuławskiego, E. Słońskiego czy K. Wierzyńskiego. Kolejnym sposobem na przybliżenie dziejów Niepodległej był przeprowadzony 30 października Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Liczna grupa uczniów zaprezentowała okolicznościowe utwory poetyckie, a także pieśni patriotyczne. Duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli wzbudził zorganizowany na szkolnym korytarzu  happening „Jest powód do radości – 100 lat niepodległości”.  Każda klasa otrzymała dwie kartki: białą i czerwoną. Na białej uczniowie zapisali sentencje dotyczące naszej ojczyzny, na czerwonej zaś życzenia dla Polski. Kolejnym działaniem „Dla Niepodległej” był konkurs ortograficzny w dniu 6 listopada. Uczestniczyli w nim uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia, którzy musieli wykazać się znajomością zawiłych zasad polskiej ortografii. Dzień później w szranki stanęli uczestnicy konkursu historycznego „O Wolną i Niepodległą”. Pytania dotyczyły walk Polaków o niepodległość w czasie I wojny światowej. 

Także wystrój naszej szkoły upamiętniał Dostojną Jubilatkę – Niepodległą Polskę. Na szkolnych korytarzach zawisły wykonane przez poszczególne klasy narodowe kotyliony, cytaty o Polsce i życzenia dla Ojczyzny. Pojawiły się też okolicznościowe wystawy przy  pracowniach polonistycznej („Jak powstawała Niepodległa – literatura, teatr, film”) i historycznej („Drogi Polaków do Niepodległości”). 

Ukoronowaniem działań projektowych było włączenie się w piątek 9. listopada do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dokładnie o godzinie 11.11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zarówno w salach lekcyjnych, jak i na szkolnych korytarzach, uczniowie i pracownicy szkoły wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. W tym samym dniu odbył się uroczysty apel, na którym uczczono Narodowe Święto Niepodległości. 

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w projekt „Dla Niepodległej”. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do opiekunów Samorządu Uczniowskiego: p. Aleksandry Gwary i p. Moniki Zając oraz do nauczycieli historii: p. Bożenny Razik i p. Ewy Wójcikowskiej. 

 

dziennik

logowanie_office1.jpg

ikona pytania 3

wirtualny spacer

wirtualny spacer